شماره تماس

                                                        

مقایسه سنسور CCD با سنسور در دوربین های مدار بسته CMOS

Posted in مقالات دوربین مداربسته

 سنسور سی سی دی ( CCD Charge-Coupled Devices )

اين نوع سنسور در اكثر دوربينهاي مدار بسته ديجيتال امروزي به كار رفته است . آنها از ميليونها سلول نوري تشكيل شده اند. هر سلول ميزان روشنايي نوري كه به آن تابيده مي شود را به ولتاژ الكتريكي تبديل ميكند . ccd ها در برخي اسكنر ها هم استفاده شده اند و داراي تعداد نقاط (resolution) متفاوتي هستند .

مزيت هاي سنسور CCD نسبت به سنسور CMOS عبارتند از :

حساسيت CCD به نور بشتر از CMOS است . بنابراين عكس ها در شب (Night)  و داخل خانه (indoor) در دوربينهاي مدار بسته CCD بهتر از CMOS   است .
CCD نويزپذيري بسيار كمي دارد اما CMOS به نويز تصوير (اختلال تصوير) بسيار حساس است , كه باعث شده يك پردازنده كامپيوتري مخصوص , جهت كاهش يا حذف نويز در دوربينهاي مدار بسته CMOS تعبيه شود بنابر اين زمان پردازش هر تصوير , طولاني تر از دوربين CCD خواهد بود .فناوري ديگر كه با سنسورهاي CCD  در رقابت است سیموس یا CMOS  نام دارد . CMOS  مخفف عبارت ( Complementary Metal Oxide Semiconducter ) بوده ,  يك روش ساخت تراشه هاي الكترونيكي (IC) ميباشد .

مزيت هاي سنسورهاي CMOS  نسبت به سنسور CCD عبارتند از :

CMOS در مقايسه باCCD مصرف انرژي كمتري دارد كه اين يك ويژگي مهم براي كاربران دوربين هاي ديجيتال است . اين دوربين ها در حدود 3/1 تا 10/1 دوربينهاي معادل CCD انرژي مصرف مي كنند .
تجهيزات الكترونيكي جانبي كه براي يك دوربين لازم است ميتواند به صورت مجتمع روي خود تراشه CMOS قرار داده شود . اما در مورد CCD به اين صورت نيست و اضافه كردن تجهيزات براي كنترل نوردهي و تبديل سيگنال آنالوگ به ديجيتال به صورت جداگانه صورت ميگيرد . اين عامل باعث ميشود تا دوربين هاي مدار بسته مبتني بر CMOS ارزانتر,  كوچكتر و سبك تر ساخته شوند.
به علت تفاوت در ساختار الكترونيكي دوربين هاي مدار بسته CMOS  , مشكل نورگيري بيش از حد تصوير (Over exposure) كمتر به وجود مي آيد .

 

"شرکت چشم پنهان با داشتن تیمی مجرب آماده ارائه خدمات فروش و نصب دوربین مدار بسته به همشهریان عزیز در شهر رشت و دیگر شهرستان های استان گیلان می باشد"

Visit us on Google+