شماره تماس

                                                        

اصطلاحات دوربين های مدار بسته 1

Posted in مقالات دوربین مداربسته

   اصطلاحات دوربين های مدار بسته

     A/D  مبدل تصاوير آنالوگ به تصاوير ديجيتال

         Acoustic Lens  عدسي صوتي ست كه امواج را در مسير دلخواه هدايت مي كند .

   Auto Iris       مكانيسمي است كه دريچه ديافراگم را با فيدبكي كه از دوربين مي گيرد متناسب با نور موجود توسط موتور به صورت خودكار تنظيم مي نمايد . به عبارت ساده تر تنظيم خودكار دريچه ديافراگم

 

          Auto track قابليت تعقيب جسم متحرك به طور خودكار

 CCD  مخفف واژه Charge Copled Device و نوعي سنسور مي باشد . چيپ ست CCD نورهاي دريافتي را به علائم الكتريكي تبديل مي كند . درواقع يك مبدل نور الكتريكي است .

CCTV(Close Circut Television) : رزولوشن بالاتر به معني جزئيات بيشتر تصوير است . و در هنگام بزرگ نمودن تصوير باعث مي شود كمتر از كيفيت اصلي خارج شود .

  CIFدر بسياري از كاربردهاي آنالوگ فقط يك چهارم از حداكثر اندازه تصوير استفاده مي شود .تا امكان مشاهده همزمان 4 تصوير فراهم آيد .اين مقدار يك چهارم تصوير را اصطلاحا" CIF گويند .

   CMOS سنسورهاي CMOS تمامي دوربين هاي دجيتال عكاسي جديد و دوربين هاي گوشي موبايل داراي سنسورهاي تصويري CMOS هستند درچيپ ست CMOS تك تك پيكسل ها پردازش مي شوند .

   Contrast   ميزان اختلاف بين تاريك ترين و روشن ترين سطوح يك تصوير

    Contrast range نسبت ميزان درخشندگي سفيد ترين با سياه ترين قسمتهاي يك تصوير

   CRT مخفف Cathod-Ray-Tube مي باشد و عبارت از يك لامپ الكترونيكي ست كه در آن الكترونهاي ساطع شده به وسيله يك كاتدگرم روي سطح كوچكي از پرده فلورانس كانوني مي شوند .كه مي توانند روي پرده تصوير را به وجود آورند .TRC ها نمايشگرهاي مسطح مي باشند .بدون اشغال كمترين فضا و با هزينه هايي به مراتب كمتر از ديگر نمايشگرها،تصاويري با كيفيت مطلوب به وجود مي آورند .

D/A     ديجيتال به آنالوگ

DAY &    NIGHT  قابليت ديد در شب و روز .اينگونه لنزها قادر هستند با نور LUX50.0 و حتي در تاريكي مطلق نيز با سوئيچ با وضعيت سياه و سفيد به كار خود ادامه دهند

كيفيت تصوير اين قبيل دوربين ها در هنگام شب به شفافيت روز نمي باشند .

منظور از عدم شفافيت،فوكوس نبودن تصوير است كه ناشي از تغيير فاصله كانوني به دليل استفاده از طوتل موجهاي مادون قرمز براي ديد در شب مي باشد .

   DHC   نوعي تكنولوژي تصويربرداري است كه در دوربين هايي كه جهت عكس برداري از پلاك خودرو استفاده ميشود بكارمي رود .

     DNRمخفف Digital noise reduction

    Dome دوربين سقفي

Dsp    Digital Sensor Prosseson

   Duplex  دو طرفه

   DVR سيستم ضبط ديجيتالي تصوير قادر است تصوير چندين دوربين مختلف را بر روي يك مانيتور نمايش داده و در صورت نياز بر روي حافظه خود ضبط گرداند. DVR ها  از نظر فن آوری تولید و کارکرد به دو دسته PC BASE DVR و STANDALONE DVR تقسیم می شوند

  DVR PC BASEكارت هاي DVR هستند كه جهت ضبط تصاوير ديجيتال(با فشرده سازی سخت افزاری) به روي كامپيوتر نصب مي گردنند . و از توان پردازنده رایانه و دیگر قطعات جهت عملکرد خود استفاده می کنند

  DVR STANDALONE این دستگاهها  سيستم هايي مستقل هستند که نيازي به رایانه ندارند و در داخل اين سيستم ها تمامي سخت افزار مورد نياز تعبيه گشته و فقط كافي است تا دوربين ها و مانيتور مربوطه به آن متصل گردند .

Eis     مخفف Electronic Image Stablizer اثرات لرزشي ناشي از باد و يا حركت ترافيك را خنثي مي كند

 Ex-View  تكنولوژي اي است كه منجر به بالارفتن حساسيت DCC تا دو برابر براي نور مرئي و چهار برابر نور مادون قرمز مي گردد و ميزان لوكس آن دو برابر بهتر از DCCهاي نور Super Hadسوني مي باشد .

 Fixed focal  لنز با فاصله كانوني ثابت

 Fixed lens به لنزهاي ثابت اطلاق مي گردد .

 Focusing  فرآيند كنترل ميزان همگرايي و واگرايي پرتوهاي الكترونيكي جهت بدست آوردن تصوير دلخواه به عبارتي عمل حركت عدسي نوري به سمت جلو يا عقب جهت بدست آوردن تصوير صاف از سوژه

Frame فيلم از عكس هاي ثابتي به نام فريم شكل مي گيرد .اين عكسها به صورت پي در پي نمايش داده مي شوند و تصوير متحرك را شكل مي دهد .

Full Duplex دو طرفه همزمان

Half Duplex ارتباط يك طرفه

 In door فضا هاي مسقف و سر پوشيده

Interface  بردهاي واسطه

IP  مخفف Internet Protocolمعمول ترين استاندارد انتقال اطلاعات در دنياست .

 IP Camera   دوربين اينترنتي و اصطلاحا" به دوربين هاي تحت شبكه اطلاق مي شود .

IP067 درجه حفاظتت محيط هاي بيروني با P Iمشخص

 IR مخفف Infra redبه معني فراتر از قرمز است و منظور آن مادون قرمز مي باشد .

IR LED هاي IR گرچه تاعث ديد در شب مي گردند،اما از آنجا كه به صورت يك پرده بر روي CCD قرار مي گيرند،خود باعث افت كيفيت تصوير در حالت سياه و سفيد مي گردند .

LCD  مخفف Liquid Crystal Display مي باشد .و عبارت است از يك نمايشگر مسطح كه از تعدادي پيكسل هاي رنگي در جلوي يك منبع نور و يا يك عنصر بازتابنده قرار گرفته اند،تشكيل يافته اند .

Lcdدر اين نوع نمايشگرها يك ماده رساناي شفاف روى يك سطح صاف شيشه اى قرار مى گيرد و سپس يك لايه ارگانيك روى آن را مى پوشاند. پس از آن باز لايه رسانا ديگري روى اين دو لايه قرار مى گيرد. اكنون با برقرار كردن جريان الكتريكى ميان اين دو لايه رسانا، ميدان الكتريكى به وجود مى آيد و لايه ارگانيك در اثر آن نورانى مى شود.

بزرگترين اشكال نمايشگرهاى Lcd عمر كوتاه آنها است (حدود شش هزار ساعت). اين در حالى است كه عمر نمايشگرهاى معمولى به سى هزار ساعت مى رسد.

LED ديودهاي نوراني هستند كه از خود نور مادون قرمز ساطع مي كنند .

Lens  مهمترين عامل دريافت تصوير ، شفافيت ، ميدان ديد ، بزرگنمايي و ... مي باشند و از عدسي ها تشكيل شده اند كه در داخل يك بسته پلاستيكي استوانه اي جهت انتقال نور منعكس شده اشياء مقابل به روي DCC جاي گرفته اند .

     Loop  اتصال بسته

Loos  افت ولتاژ

      LUXواحد شدت روشنايي در سيستم بين المللي است . و برابر با يك لومن بر متر مربع است .

Manoal zoomبه تنظيم دستي لنز اطلاق مي گردد- لنزهاي چند برابر دستي

Manuallyتنظيم دستي

MicMicrophone مبدلي است كه امواج صوتي را به سيگنال هاي الكتريكي تبديل مي كند .

Microphone Mixerمخلوط كننده اي كه دو يا چند سيگنال خروجي ميكروفن را به ورودي يك تقويت كننده صوتي اعمال ميكند .

MONITORعلیرغم منسوخ شدن استفاده از این دستگاه ها اطلاعات آنها نیز ارائه می گردد ، توجه به این نکته ضروری است که این سیستمها بدلیل ماهیت آنالوگ خود و عدم امکان ضبط و آرشیو تصاویر فاقد صرفه اقتصادی و توجیه فنی می باشند .

Motorize zoomلنزهاي چند برابر كننده موتور دار

MPEG-Hيكي از فرمت هاي فشرده سازي .از ديگر فرمت ها مي توان MPEG2-GEPJ-M

MULTIPLEXERاين سيستم در رنج هاي 9 و 16 كاناله ساخته مي شود و قادر است تصاوير 9 يا 16 دوربين مختلف را بر روي يك تلويزيون بطور همزمان نمايش دهد .

 

"شرکت چشم پنهان با داشتن تیمی مجرب آماده ارائه خدمات فروش و نصب دوربین های مدار بسته به همشهریان عزیز در شهر رشت و دیگر شهرستان های استان گیلان می باشد"

Visit us on Google+