شماره تماس

                                                        

هفت پرسش و پاسخ مهم درباره استاندارد ONVIF

Posted in مقالات دوربین مداربسته

این برای یک سیستم نظارت HD چندان غیرمعمول نیست که دوربین از یک شرکت و نرم‌افزار مدیریت ویدئو (VMS) از شرکت دیگری باشد. با این همه هیچ چیز بدتر از آن نیست که این دو به درستی با یکدیگر هماهنگ نباشند. درست در چنین وضعیتی است که پای ONVIF به میان می‌آید. مفهومی که به سازگاری دوربین و VMS می‌پردازد.

البته برای ما این پیش فرض وجود دارد که ممکن است شما درک کاملی نسبت به آنچه در بالا آمد نداشته باشید. به همین دلیل این مقاله به شما در درک مناسب مفهوم ONVIF کمک می‌کند.

ONVIF چیست؟
ONVIF مخفف انجمن ارتباط باز ویدیو (نظارت تصویری) تحت شبکه است که در سال 2008 توسط محور ارتباطات اکسیس، سیستم‌های امنیتی بوش و شرکت سونی تاسیس شد. درواقع ONVIF یک انجمن صنعت باز برای توسعه یک استاندارد جهانی برای رابط محصولات مبتنی بر امنیت فیزیکیIP، مانند ارتباط بین سیستم‌های مدیریت تصویر و دستگاه (دوربین به عنوان مثال و نرم افزارهای تبدیل) همچنین سیستم‌های کنترل دسترسی است. درگذشته، زمانی‌که یک تولید کننده دوربین یک محصول جدید را ترخیص می‌کرد، یک پروتکل فناوری جدید برای همراهی با آن ایجاد می‌شد. اگر تولید کننده به توسعه یکی دیگر از دوربین‌های جدید می پرداخت، پیرو آن یکی دیگر از مجموعه پروتکل‌های جدید بالاجبار ایجاد می‌شد و ادامه روند این موضوع کار را به‌مراتب پیچیده‌تر می‌ساخت. این درحالی است که ONVIF نیاز به توسعه درایورهای جداگانه برای API هر پروتکل را مرتفع، و با یکپارچه‌سازی سیستم، امکان ادغام VMSدوربین شما را با دیگر دوربین‌ها فراهم می‌کند. اصول سه‌گانه ONVIF صرف نظر از تولید کننده؛ استاندارد ارتباط باز بین دستگاه‌های شبکه ویدئویی و تمامی شرکت‌ها و سازمان‌ها، در مورد قابلیت همکاری بین محصولات شبکه ویدئویی است.

استاندارد ONVIF چه مواردی را پوشش می‌دهد؟
این استاندارد معمولا مشخصات ONVIF و مفاهیمی نظیر پیکربندی IP، کشف دستگاه، مدیریت دستگاه، کنترل دوربین PTZ و تحلیل های تصویری را در بر می‌گیرد.ONVIF به موازات کار پروفایل‌ها عمل می‌کند. مشخصات C برای کنترل دسترسی مبتنی بر IPاست. مشخصات G برای ذخیره سازی و بازیابی لبه است و مشخصات S برای سیستم های تصویری مبتنی بر IPتعریف شده است. در پروتکل‌های ارتباطی ONVIF، دوربین‌های HD، بولت، دام، میکرو دام و PTZ جهت برقراری ارتباط با سیستم مراکز کنترل Avigilon تماماً بر مشخصات S تکیه می‌کنند.

آیا شما با ONVIF و مشخصات S به‌طور هم‌زمان سازگار هستید؟
سازگاری صرف با ONVIF در این خصوص کفایت نمی‌کند. شما باید با پروفایل نیز سازگار باشید. درواقع اگر شما تنها با حالت ONVIF سازگار باشید؛ اما این موضوع را تضمین نمی‌کنید که قابلیت همکاری بین سایر دستگاه های ONVIFو مشتریان دیگر را نیز دارا باشید از مزایای این استاندارد بی‌بهره می‌مانید. بنابراین شما باید با مشخصات S نیز سازگار باشید. این مساله احتمال همکاری مفاهیمی مانند ویدئو، جریان‌های صوتی، پیکربندی ویدئو را با یکدیگر افزایش می‌دهد.

 

مطابقت با ONVIF به چه معناست؟
مطابقت با این استاندارد به این معناست که شما نسبت به تولیدات خود اطمینان و اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت و ایمان دارید مشتری یا دستگاه با سایر محصولاتی در همان سطح کار خواهد کرد. برای مثال، انتظار می‌رود یک دستگاه با مشخصات S با یک مشتری با مشخصات S هماهنگ شود.

مبنای ONVIF چیست؟
مبنای ONVIF ارائه خدمات وب برای رابط کاربری و تضمین قابلیت همکاری است. درگام بعد استیبل شدن با استانداردهای دیگر مانند RTP / RTSP برای جریان، تشخیص حرکت و صوت. همچنین استاندارد کدک (فشرده‌سازی) H.264 اهمیت فراوانی دارد.

چرا ONVIF اهمیت دارد؟
دلیل آن این است که یک استاندارد باز مانند ONVIF ادغام نرم‌افزار نظارت مرکز کنترل‌های Avigilon را با دوربین‌های شخص ثالث یا نرم‌افزار نظارت شخص ثالث یا برعکس آسان‌تر می‌کند. درواقع این یک پروتکل برای همه چیز است. از سویی یکپارچه‌سازی دوربین های IP و سیستم‌های VMS هزینه‌بر و زمان‌بر است. درضمن، در بازار بزرگی مانند نظارت تصویری با صدها تولیدکننده و محصولات متنوع، کار یکپارچه‌سازی مشکل‌تر نیز خواهد شد. حتی برای تولیدکنندگان بزرگ VMS نیز مدیریت و اجرای تعداد زیادی فرایند زمان بر، کار بسیار دشواری است . ONVIFتمام این مشکلات را حل می‌کند. به این نحو که با جزئیات دقیق مشخص می‌کند چگونه ارسال کننده‌های تصاویر تحت شبکه می‌توانند با کلاینت‌های تصاویر تحت شبکه مانند VMS و NVR یکپارچه شوند. این استاندارد همچنین مشخص می‌کند کلاینت‌ها چگونه می‌توانند تعیین هویت شوند، آدرس IP خود را تغییر دهند، ضبط تصاویر را مشاهده کنند، دوربین‌ها را به چرخش در آورند یا زوم کنند و وقایع را به اپراتور انتقال دهند.

ONVIF با چه کسانی سازگار است؟ (اعضای آن چه کسانی هستند؟)
اعضای ONVIF تولید کنندگان، توسعه دهندگان نرم افزار، مشاوران، فروشندگان سیستم، کاربران نهایی و دیگر گروه های ذی‌نفعی هستند که مایلند در فعالیت‌های استاندارد ONVIF نامحدود مشارکت فعال داشته باشند. ONVIF درحال حاضر 500 عضو دارد.
با توضیح موارد فوق مزایای استاندارد نامحدود (باز ) ONVIF را در دو عنوان خاص می‌توان خلاصه کرد.
۱- قابلیت همکاری:
محصولات تولیدکنندگان مختلف می‌توانند در یک شبکه به‌کار گرفته شوند و یا به عبارتی با یک زبان مشترک با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.
۲- آینده نگری:
این استاندارد خاطرنشان می‌کند محصولات سازگاری که در بازار وجود دارند، در آینده نیز قابل استفاده خواهند بود و بالعکس محصولاتی که در آینده به بازار خواهند آمد، با محصولات قدیمی‌تر سازگاری نسبی خواهند داشت.

Visit us on Google+