شماره تماس

                                                        

نحوه جانمایی دوربین مدار بسته در فضاهای متفاوت

Posted in مقالات دوربین مداربسته

بازدید کنندگان همیشگی شرکت ایمن تک سلام . نحوه جانمایی دوربین مدار بسته یکی از سوالاتی که بسیاری از مشتریان از ما می پرسند . نحوه جانمایی دوربین مدار بسته در فضاهای متفاوت در مراکز صنعتی مانند کارخانه ها و کارگاه ها ، شرکت ها و حتی منازل مسکونی از دغدغه های اصلی مشتریان است.
ساده ترین سیستم دوربین مدار بسته متشکل از یک دوربین و یک نمایشگر تصویر است که تصاویر را بصورت زنده از نمایشگر پخش می کند و توانایی ظبط ندارد.
در حالت پیشرفته تر استفاده از چندین دوربین به مراه دستگاه ظبط کننده مرکزی متداول است.
در یک گام جلوتر دوربین های دارای سیستم کنترلی مانند گردش،تغییر زاویه دید و بزرگنمایی و چند پارچه سازی تصاویر را می توان به مجموعه تجهیزات نظارتی افزود.


برای چگونگی جانمایی دوربین های مدار بسته به نکات ذیل توجه فرمایید:

نسبت به مساحت فضای در دسترس و مساحتی که دوربین باید پوشش دهد جانمایی خود را انجام داده و طوری جا نمایی نکنید که لنز دوربین های رایج در بازار نتواند زاویه دید کافی به شما بدهد.
درب های ورود و خروج از جمله مهمترین مکان ها برای پوشش توسط دوربین مدار بسته می باشند.از جانمایی دوربین در این محل ها اجتناب نکنید.
در فروشگاه ها یکی از مهمترین مناطق برای پوشش صندوق فروشگاه می باشد.معمولا توسط دوربین های صنعتی و لنز متغییر این مکان ها را پوشش می دهند.
محل نصب پیشنهادی برای یک سیستم نظارتی معمولا در کنج محیط می باشد تا فضای بیشتری را پوشش دهد.اما این استثنا نیز وجود دارد که اگر در انتهای کادر تصویر موارد مهمی برای پوشش وجود داشته باشد باید دوربین کمی جلوتر نصب شود.دلیل این امر این است که بسته به نوع DVR و دوربین مدار بسته ممکن است تصاویر ظبط شده کیفیتی برابر با آنچه هنگام نمایش زنده دوربین مشاهده می شود نداشته باشد.این امر باعث عدم نمایش واضح جزئیات در فاصله دورتر می شود.دقت به محل های مهم قابل پوشش نیز اصول جانمایی دوربین مدار بسته می باشد.


اگر محیط پوشش داده شده دارای تنوع نور است و در فاصله دورتر تاریک تر است حتما از دوربین WDR استفاده شود.
در جانمایی این دوربین ها توجه به تامین نور دوربین می باشد.برای تامین نور دوربین های نصب شده در سقف پیشنهاد ما استفاده از نور با رنگ سفید می باشد.استفاده از نور با رنگی غیر از سفید سبب ایجاد رنگ مجازی روی سطوح رنگی شده که این امر باعث عدم تشخیص دقیق رنگ ها می شود.

جهت پوشش مناسب تصویر از یک محیط باید براساس نیازی که مشتری از نظر وضوح تصاویر دارد محیط را به مستطیل های کوچکی تقسیم کنیم که طول این مستطیل ها به اندازه آخرین مقدار برد مفید دید دوربین با وضوح از اجزای تصویر باشد .

نحوه جانمایی دوربین مدار بسته در فضاهای متفاوت به ارتفاع نصب دوربین بستگی به مساحت محیطی که باید پوشش داده شود و نوع کنترل مورد نیاز دارد .
درمحیط های اداری یا فروشگاهی و مشابه آن که وسعت زیادی ندارند و سقف آنها نیز معمولاً کوتاه است با توجه به اینکه وضوح تصاویر صورت افراد اهمیت دارد لذا باید ارتفاع نصب دوربین به گونه ای در نظر گرفته شود که راستای قرار گیری دوربین به راستای افق بسیار مایل باشد .

در محیط هایی که نیاز به کنترل جزئیات می باشد از لنزهای با زاویه بسته و با قابلیت بزرگنمایی استفاده می کنیم که طبیعتاً در این محیط ها نیاز به استفاده از تعداد دوربین بیشتری می باشد.
پنجره ها ، دربها و انعکاس نور خورشید در سطوح سیقلی در محیط های سقف دار نیز مانند خورشید برای تصاویر مزاحمت ایجاد می کنند لذا در نظر داشتن این قسمت ها جهت انتخاب صحیح محل قرار گیری دوربین بسیار ضروری می باشد .
در فروشگاه ها نیز مهمترین قسمت فروشگاه یعنی صندوق ، همواره در معرض تهدید خطرات احتمالی از جمله سرقت قرار دارد.

Visit us on Google+